Jaki kocioł gazowy dwu funkcyjny do kawalerki 30m2?

Wybór kotła dwu funkcyjnego  gazowego do  kawalerki 30m2-od czego zacząć montaż? Jakie dokumenty są potrzebne?

Dobry wpis dla każdego kto chce sobie zamontować kocioł gazowy.

Po decyzji jaką podjęliśmy aby zamontować kocioł dwu funkcyjny oraz zmienić źródło ogrzewania  z elektrycznego na gazowe należy wykonać następujące kroki aby inwestycja przebiegła legalnie. Specjalnie piszę legalnie ponieważ wiele ludzi montuje instalacje czy raczej przerabia je bez odpowiednich dokumentów czy pozwoleń.

Nasz obiekt to Kawalerka 30m2 na parterze w budynku 3 kondygnacyjnym, ocieplonym z zewnątrz styropianem 8cm oraz wymienione okna na PCV 6-komorowe.

  1. przed wykonaniem należy wystąpić do wspólnoty mieszkaniowej, spółdzielni lub innych właścicieli o pozwolenie na wybudowanie komina odprowadzającego spaliny na zewnątrz budynku po elewacji na dach.
  2. Po otrzymaniu takiego zezwolenia udajemy się do gazowni po czy możemy ogóle przyłączyć kocioł gazowy czy nie spowoduje to obniżenia ciśnienia na instalacji. Tutaj należy złożyć wniosek o „warunki przyłączenia”.
  3. Dalej gdy mamy już warunki przyłączenia idziemy do biura projektowego po zlecenie opracowania nowego projektu instalacji gazowej i systemu odprowadzania spalin na zewnątrz.
  4. Gdy już posiadamy projekt to wraz z pozwoleniem od załóżmy wspólnoty mieszkaniowej idziemy do starostwa powiatowego gdzie składamy wniosek o pozwolenie na budowę tak tak tak potrzebne jest pozwolenie na budowę. i tutaj ważne info!!!! warto wcześniej zadbać o uchwałę wspólnoty na dane mieszkanie że zezwala na montaż kotła i komina!!!! ponieważ inaczej rozpoczyna się procedura starostwa o wszczęciu postępowania i wysyłają liczne pisma do każdego właściciela mieszkania w budynku pół biedy kiedy to jest np. 4 właścicieli a nie 50!!! a to trwa nawet do roku czasu.
  5. W momencie gdy otrzymamy decyzję o pozwoleniu na budowę wraz z warunkami budowy!!!! zanosimy dokumenty do Powiatowego inspektora nadzoru budowlanego tzw. PINB-u gdzie zgłaszamy rozpoczęcie budowy.
  6. Zakładam że mamy już wybrany kocioł i wykonawców oraz kierownika budowy, który poprowadzi książkę budowy.  Inwestor czyli osoba która zleca montaż i przeróbki może zacząć działać.
  7. Dla przykładu Ja wybrałem kocioł dwu funkcyjny firmy V vitodens 50 o mocy 6,5 do 33,0 kW oczywiście z zamkniętą komorą spalania kondensacyjny-z tego co wiem nie robi się już  z otwartą.  Do wyprowadzenia spalin potrzebna jest rura ocieplana-tutaj koszty rury zależne są od jej długości u mnie z parteru wyszło drogo.

kociol-gazowy dwufunkcyjnyrura odprowadzenia spalingrzejnik lazienkagrzejnik pokójrura odprowadzenia spalin zewnetrznarura odprowadzenia spalin

Koszty:

  • kocioł+rury+grzejniki+wkucia rur+montaż+uruchomienie=13,000tys
  • projekt instalacji 1000zł
  • kierownik budowy 400zł

Po zakończeniu budowy tj. montażu kotła i komina wykonujemy przez kominiarza pomiary i otrzymujemy protokół a od montera protokół szczelności-koniecznie bądź przy pomiarach i patrz im na ręce żeby później nie przyjeżdżali na poprawki,  to ty im płacisz!!!

Po skompletowaniu wszystkich protokołów i spełnieniu warunków z pozwolenia na budowę (koniecznie sprawdź czy masz obowiązek inwentaryzacji całej instalacji gazowej w budynku)  jak masz to złóż wniosek w starostwie o wykreślenie bo wpisują z automatu a po cholerę masz inwentaryzować  cały budynek!!! Lecisz do PINB-u o przybicie pieczątki z zezwoleniem na użytkowanie.

Przy montażu warto wyposażyć się w zdalny sterownik, który pomoże ograniczyć pobór prądu z pompy kotła. Kocioł będzie się włączał tylko w momencie gdy temperatura spadnie. Inaczej będzie chodził-pracował cały czas. Koszt sterownika ok. 400zł.

Co do kosztów ogrzewania gazowego w stosunku do elektrycznego to zobaczymy po całym sezonie. Zima tego roku 2017 była dosyć surowa z temperaturami od 0* stopni do nawet -26*C. O kosztach napiszę lub wy edytuję za kilka miesięcy.

Jeśli spodobał Ci się ten wpis to udostępnij go innym-ponieważ mało jest info nawet na forach internetowych.

 

Jedna odpowiedź do “Jaki kocioł gazowy dwu funkcyjny do kawalerki 30m2?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *